Zakładki

Nawigacja

Projekty

Projekt Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie- 13 grudnia 1981- PAMIĘTAMY!

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie- 13 grudnia 1981- PAMIĘTAMY!”.

Projekt ma na celu przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Działania projektowe będą realizowane w okresie od października 2021 r. do grudnia 2021 r.
O szczegółach będziemy Was informować!

Z okazji zbliżającej się 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, nasza szkoła wzięła udział w Projekcie- „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY!”.

 

Do wykonania było parę zadań, ale świetnie sobie poradziliśmy :)

 

1-Koordynatorem projektu została pani Nina Stocka oraz pani Aleksandra Kapol- Grzywocz

 

2-Informacja o przystąpieniu do projektu pojawiła się na stronie szkoły oraz na fb szkoły, na stronie szkoły zamieszczono logo projektu. Plakat projektu został umieszczony w gablocie na półpiętrze szkoły.

 

 

3-W budynku B, na półpiętrze, możecie zobaczyć plakat z informacjami o stanie wojennym. Plakat jest bardzo ciekawy- z bristolu zostały wycięte postacie do których są przypięte oryginalne przypinki NSZZ „Solidarność”, oraz upamiętniające wystąpienia robotników – 1956, 1970. Na plakacie zobaczycie również oryginalne kartki żywnościowe.

 

  

 

4-W klasach siódmych i ósmych na lekcjach historii uczniowie zobaczyli film- „Nie zabierajcie mamy”. Film niezwykle ciekawy budzący wiele emocji.

 

5-Również w klasach siódmych i ósmych na lekcjach historii przeprowadzono lekcje dotyczące stanu wojennego z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych- teksty źródłowe oraz zadania dla uczniów przygotowane przez Oddział IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności „Stan wojenny 1981-1983” z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku.

 

6-Nauczyciele pani Nina Stocka i Aleksandra Kapol- Grzywocz wzięły udział w niezwykle ciekawych wykładach:

 

1.Wykład dr Jarosława Neji- Znane i nieznane o Solidarności lat osiemdziesiątych w regionie Śląsko-Dąbrowskim.

2.Wykład dr Andrzeja Sznajdera- Pamięć o tych, którzy współtworzyli związek „Solidarność”

 

7-Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Literackim- „Stan wojenny we wspomnieniach naszych bliskich”. Naszą szkołę reprezentowała Roksana Weyer z klasy 8, oraz Adam Szczepaniak z klasy 5.

Ponadto na terenie szkoły na parterze zorganizowano wystawę poświęconą 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku.

 

Dziękujemy za Wasz udział i wsparcie :)